• slide_1
  • slide_2
  • slide_3
  • slide_8
  • slide_4
  • slide_5
  • slide_6
  • slide_7

PRZEPROWADZANIE BADAŃ FIZJOLOGICZNYCH

16 lipca na bieżni Zawiszy Bydgoszcz odbędą się badania na ergospirometrze. Ergospiromert to urządzenie badające układ oddechowy i krwionośny podczas wysiłku fizycznego. Osoby zainteresowane badaniem prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

przykładowe badanie ergospirometryczne

 

Opis badania

 

Ergospirometryczna próba wysiłkowa jest przeprowadzana na bieżni stadionu lub przy złej pogodzie np. deszcz na krytej bieżni. Na usta i nos nakładana jest maseczka z tworzywa sztucznego połączona z komputerem systemem specjalnych przewodów. Podczas badania obciążenie wysiłkiem jest stopniowo zwiększane poprzez przyspieszanie, zwiększanie tempa biegu. Po osiągnięciu żądanych parametrów fizjolog decyduje o zakończeniu badania. Może być jednak ono przerwane w każdej chwili na życzenie badanego lub w momencie wystąpienia niepokojących objawów. Po wysiłku następuje etap odpoczynku, a następnie pacjent jest odłączany od aparatury. Uzyskane informacje są analizowane przez fizjologa i trenera, później omawiane. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, parametrami podczas badania układa się program treningowy.


Badanie to ma zadaniu sprawdzić  wydolność organizmu oraz odporność na wysiłek fizyczny. Profesjonalni zawodnicy mają tego typu badania wykonywane cyklicznie, aby sprawdzić wyniki swojej pracy na treningach. Badanie składa się z próby wysiłkowej z monitorowaniem czynności serca, zmian odcinka ST, ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienia zaburzeń rytmu i przewodzenia. Powietrze wydychane przez osobę badaną jest poddawane ocenie spirometrycznej celem określenia pojemności życiowej płuc. Równocześnie analizowane są stężenia tlenu i dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Takie badanie daje również możliwość określenia odpowiedniego planu treningowego przez trenera Jacka Lewandowskiego. Wracająca po kontuzji Marika Popowicz oraz najszybszy biały człowiek ostatniej olimpiady Dariusz Kuć również są poddawani badaniom ergospirometrycznym i na bazie wynik trener Lewandowski dostosowuję do nich obciążenia podczas treningów. Przypomnijmy, że Dariusz i Marika są członkami Akademii Biegania.

przykładowe wyniki badań ergospirometrycznych

Wyniki badań z reguły są ciężkie do rozszyfrowania. Dlatego też przybliżymy Państwu każdy parametr z krótkim opisem:

 

Koszt badań ergo spirometrycznych wynosi 300zł. Więcej szczegółowych informacji otrzymają Państwo drogą mailową. Wystarczy napisać do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Partnerzy